Je František I. katolickým papežem Západu? A nebo pouze římským biskupem?

19429648_1779996538695698_5214254434433494051_nJe katolickým papežem? Analysa prominentního italského katolického politologa tvrdí, že nikoli!
František prý dle některých theologů a znalců církevního práva Západu legálně hlavou Církve není!

To vyplývá aspoň z velmi provokativní a zajímavé analysy z pera Vittoria Messoriho, spolupracovníka Josepha Ratzingera (Messori je mj. spoluautorem například Ratzingerovy Zprávy o víře).

Podle této analysy, zveřejněné na konci května v hlavním italském deníku Corriere della Sera, je i v současnosti stále jediným platným katolickým papežem pouze !

Podle katolické tradice i kanonického práva je totiž možno se vzdát jedině úřadu římského biskupa, tedy hlavy diecese Řím, nikoli však úřadu hlavy katolické Církve. Ten totiž každý dostává neodvolatelně a doživotně od Ducha Svatého, a to skrze zvolení v platném papežském konkláve.

Navíc Messori v článku dovozuje, že tato skutečnost je známa i současnému římskému biskupu Bergogliovi.

Zřejmě i proto se František nikdy během svého „pontifikátu“ ještě netituloval papežem – vždy se nazývá toliko „římským biskupem“ a současně také dosud nedělá žádná rozhodnutí vyhrazená výhradně hlavě katolického Západu, tedy katolickému papeži!

Z této poměrně zajímavé, nicméně velmi logické analysy může vyplývat mnoho závažných věcí. Mimo jiné například to, že pokud by papež Benedikt XVI. odešel na věčnost dříve než současný římský biskup Bergoglio, nastane v Církvi stav papežské sedisvakance. Bergoglio by v ten okamžik měl – jako biskup starší 75 let – ihned podle kanonického práva resignovat na úřad biskupa Říma a pro zvolení právoplatného katolického papeže by se muselo uskutečnit konkláve nové.

Konkláve v březnu 2013, ve kterém byl zvolen Bergoglio, volilo legálně totiž jen novou hlavu uprázdněné římské diecese, nikoli hlavu katolického Západu…

Tolik Vittorio Messori…

(-leo-)

Související články na X-P.cz:  K zatmění Slunce nad USA 21. srpna 2017...

V kategorii Církev, Články, Zajímavosti

Příspěvek zaslal: leo dne 31.7.2017 / článek si přečetlo 1 200 návštěvníků X-P.cz

Štítky: ,

Diskuze ke článku

Přihlaste sepro zasílaní komentářů.

Další příspěvky